Dane Kontaktowe

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i doświadczeniem.
Czekam także na Waszą pomoc przy tworzeniu tego bloga.
Jeżeli posiadacie jakieś ciekawe sugestie, przemyślenia albo informacje związane z poruszaną przeze mnie tematyką - proszę, podzielcie się nimi ze mną. Chętnie o tym napiszę.

Dane kontaktowe :

gobarakago@gmail.com



poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Servas

Przyznaję bez bicia. Moje dzisiejsze poczynania blogowe nie mają nic wspólnego z moją potrzebą twórczą. Dzisiejszy post rodzi się gdzieś między bólem a naciąganym poczuciem obowiązku. Ale skoro postanowiłam trenować swą systematyczność, to muszę sprostać jakoś tej próbie. 
Czas na mała lekcję historii. Otóż wiedzieć Wam trzeba, że idea taniego podróżowania skojarzona ze szlachetnymi działaniami takimi jak szerzenie tolerancji i pokoju na świecie, nie narodziła się wcale wraz internetem. Oczywiście, racje ma ten kto powie , że żyjemy w czasach szczególnych jeśli chodzi o możliwości jakie stwarza nam sieć. Dziś dzięki serwisom takim jak CS , całą sprawę ( przy dobrych wiatrach) można załatwić w godzinę. Jednak warto wiedzieć, że pomysł tego typu wymiany kulturowej zrodził się już w 1949. 
Założona przez  Boba Luitweilea organizacja ' Servas Open Doors',  stanowiła prototyp wszystkich dzisiaj istniejących stron,  traktujących o darmowych noclegach i zacieśnianiu więzi między narodami. 
Servas funkcjonuje do dziś . Liczba jego członków jest  jest bardzo skromna jak na realia XXI wieku, a członkostwo jest płatne ( dla podróżników, nie dla gospodarzy) . Zasady są identyczne z tymi , w oparciu o które działają 'internetowi bracia ' Servasu. 

Oto podstawowe informacje zaczerpnięte z ich polskiej strony :
 
'Podstawową strukturą Servasu jest sieć gospodarzy-członków, którzy są gotowi przyjąć podróżników servasowskich. W roku 2005 liczba domów servasowskich wynosiła ponad 13 000 w około 130 krajach na całym świecie. Podróżnicy mogą zamieszkać w domu gospodarza na dwa dni i dwie noce.
Gościna jest bezinteresowna i bezpłatna, ale należy pamiętać, że Servas nie jest darmową alternatywą hotelu. Celem wizyty jest wzajemne poznanie się podróżników i gospodarzy.
Podróżnicy mogą się też spotkać z gospodarzami „dziennymi”, którzy mimo, że nie mają warunków do udzielenia gościny, pragną pomóc w inny sposób, np. oprowadzając po swojej okolicy, zapraszając na posiłek lub rozmowę, chcąc po prostu poznać nowych ludzi'.

Więcej informacji dostępne jest pod adresem :


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz